Pápež: Židia nie sú zodpovední za Ježišovu smrť

11. mája 2011

Pápež Benedikt XVI. vydal novú knihu. Venuje sa v nej azda najkontroverznejšej téme a to Ježišovej smrti. V knihe, ktorá vyšla 10. marca, odmietol myšlienku, že by Židia ako celok mohli byť zodpovední za smrť Ježiša Krista. Benedikt XVI. prostredníctvom biblických a teologických analýz vysvetľuje, prečo nie sú v Biblii nijaké dôkazy na tvrdenie, že by bol židovský národ ako celok zodpovedný za Ježišovu smrť. Opačné tvrdenia boli po stáročia používané ako ospravedlnenie pre prenasledovanie Židov.
Židovskí učenci hovoria, že podrobný rozbor evanjelií pápežom je významným krokom vpred a že jeho argumenty môžu pomôcť v boji proti antisemitizmu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu chválil „odvahu” pápeža za napísanie knihy.
Katolícka cirkev sa touto otázkou zaoberala už v roku 1965. Vatikán vydal dokument pod názvom Nostra Aetate. V dokumente sa už vtedy písalo, že židovský ľud ako celok nemôže za smrť Ježiša ani v tej dobe, ani dnes. Benedikt s týmto dokumentom plne súhlasí a vo svojej novej knihe ho rozvádza.
Nová publikácia Benedikta XVI. bola predstavená v Sala Stampa, v tlačovom stredisku Svätej stolice. Jej úplný názov znie „Ježiš Nazaretský – od vstupu do Jeruzalema po vzkriesenie”.

Ohodnoťte článok 1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek
Loading...

Vložiť komentár