V novom Kostole bl. Jána Pavla II. bude aj ampulka s jeho krvou

11. decembra 2011

Nový kostol v Lieskovci pri Zvolene, pomenovaný po pápežovi Jánovi Pavlovi II., uviedli do užívania v sobotu 19. novembra. Biskup Tomáš Galis pri posviacke vložil do nového oltára relikviu krvi blahoslaveného pápeža Jána Pavla II. Ampulku s krvou im venoval krakovský arcibiskup kardinál Stanislaw Dziwisz. Novostavba bude niesť názov Kostol blahoslaveného Jána Pavla II., apoštola Božieho milosrdenstva. www.tkkbs.sk

Novým politikom v poľskom parlamente prekáža kríž

7. decembra 2011

Januszovi Palikotovi, ktorého strana sa v septembrových voľbách stala treťou najsilnejšou politickou formáciou v Poľsku, prekáža kríž v parlamente. Návrhom, že by ho mali odstrániť, vyvolal v silne katolíckej krajine búrku nevôle. Zareagoval aj bývalý poľský prezident Lech Walesa – legendárny vodca odborového hnutia Solidarita. „Kríža sa nikto nesmie ani dotknúť, pretože Poľsko je katolícky národ,” povedal. V Poľsku sa podľa oficiálnych štatistík takmer 90 percent ľudí hlási ku katolíckej cirkvi. V rokovacej sále tajne zavesili kríž z ebenového dreva v októbri 1997 bez vedomia vedenia Sejmu dvaja poslanci z niekdajšej Volebnej akcie Solidarita. Tento náboženský symbol podľa Palikota porušuje ústavný princíp neutrality štátu vo veci vyznania. www.pravda.sk

Izrael má prvého oficiálneho ateistu

2. decembra 2011

Nie všetci Izraelčania, ktorí sú Židmi, musia byť automaticky aj židmi z náboženského hľadiska.
Spisovateľ Yoram Kaniuk je prvým Izraelčanom, ktorý má oficiálne na papieri, že je ateista. V Izraeli je určite viac neoficiálnych ateistov. Kaniuk je však prvý, ktorý to má aj zapísané v identifikačnom preukaze.
Po tom, čo Centrálny register obyvateľstva odmietol zapísať do jeho identifikačného preukazu, že je bez vyznania, pohnal vec na súd. A vyhral. Súd totiž rozhodol, že v izraelskej legislatíve nie je ustanovenie, ktoré by zakazovalo napísať niekomu do dokladov, že je bez vyznania.
Kaniukovo akoby vystúpenie z judaizmu samozrejme mnohých rozhorčilo. Hlavne preto, že ministerstvo vnútra, ktoré má v agende register obyvateľov, riadi minister za náboženskú stranu. www.sme.sk

Katolícka cirkev zaplatí obeti sexuálneho zneužívania 3,2 milióna dolárov!

28. novembra 2011

Právni zástupcovia obete usvedčeného pedofila a bývalého rímskokatolíckeho kňaza Daniela McCormacka dosiahli s arcidiecézou v Chicagu mimosúdnu dohodu o vyplatení odškodného vo výške 3,2 milióna dolárov. Žalobca patril k piatim obetiam, k pohlavnému zneužívaniu ktorých sa McCormack priznal v roku 2007. Obeť mala v čase zneužívania 10 až 12 rokov.
Podľa žaloby cirkevní predstavitelia nezabránili McCormackovi v kontakte s deťmi, aj keď vedeli, že zneužíva neplnoletých, napísala agentúra AP. McCormack je v psychiatrickej liečebni. www.topky.sk

Cirkev Československá Husitská čerpala štátne prostriedky neoprávnene – odhalil audit

24. novembra 2011

Audit ministerstva kultúry podľa informácií LN odhalil, že tretia najpočetnejšia náboženská organizácia v Česku čerpala v mnohých prípadoch príspevky zo štátneho rozpočtu bez toho, aby na ne mala podľa platných zákonov nárok. Len vlani malo ísť na platy „husitských duchovných” viac ako osem miliónov korún neoprávnene. 19-stránkový materiál audítorov rozoberá vyše tridsať možných previnení cirkvi. Niektorí zamestnanci, ktorí poberajú plat ako duchovní, podľa neho napríklad pracujú v organizáciách mimo oficiálnej štruktúru cirkvi. Iní zase nedokázali preukázať predpísané teologické vzdelanie.
Pred dvadsiatimi rokmi evidovali štatistici v Česku 4,5 milióna veriacich, v roku 2001 to už bolo len o niečo viac ako 3 milióny. Hoci ľudí s vierou ubúda, výdavky štátu na chod cirkví sa od roku 2000 zdvojnásobili. Za posledných dvanásť rokov pribudlo viac ako 1200 kňazov, štát ich eviduje už takmer päť tisíc. Od roku 2008 ide zo štátneho rozpočtu na platy duchovných viac ako miliarda ročne; vlani to bolo presne 1 439 008 000 korún. Zmeniť to má až plánovaná odluka cirkvi od štátu, ku ktorej však dôjde podľa tohtoročnej dohody politikov s cirkvami až o 30 rokov. www.lidovky.cz

Saudská Arábia má protičarodejnícku jednotku

20. novembra 2011

Jednotka má za úlohu dopadnúť a zadržať čarodejníkov a zvrátiť negatívne účinky ich čarov. Na webových stránkach CPV (Výbor pre podporu cnosti a prevenciu nemravnosti), horúca linka vyzýva občanov, aby nahlásili prípady čarodejníctva na miestnych úradoch a pomohli tak k ich rýchlejšej reakcii. Saudská Arábia berie čarodejníctvo tak vážne, že zakázala predaj série Harry Potter od britskej spisovateľky J.K. Rowlingovej, ktorá je plná príbehov o čarodejníctve a mágii. Už v roku 2009 zriadila protičarodejnícku jednotku, ktorá podlieha CPV, Saudsko-Arabskej náboženskej polícii. „V súlade s našou islamskou tradíciou veríme, že čary skutočne existujú,” povedal Abdullah Jaber, politický karikaturista v saudskom denníku Al-Jazirah. „Skutočnosť, že štátny orgán, podriadený Saudskému ministerstvu vnútra, má jednotku na boj proti čarodejníctvu, dokazuje, že vláda to uznáva, rovnako ako moslimovia po celom svete.” www.jpost.com

Francúzsko: moslimovia sa už nemôžu modliť na ulici

17. novembra 2011

V septembri 2011 vstúpil do platnosti zákaz modlenia na uliciach Francúzska. Tisíce moslimov sa musia presunúť do alternatívnych priestorov počas denných modlitieb. Moslimovia od Paríža po Marseille budú teraz vykonávať obedňajšie modlitby v nepoužívaných barakoch či iných dočasných budovách.
Francúzsko s najpočetnejšou moslimskou populáciou v Európe zakázalo tohto roku nosenie šatiek zakrývajúcich celú tvár (burky) a teraz aj modlenie na ulici. Minister vnútra Claude Gueant je podľa vyjadrenia pre agentúru AFP odhodlaný naplniť ciele vlády brániť sekulárne hodnoty republiky. www.aktuality.sk

Náboženskú slobodu najviac porušujú Irán, Uzbekistan a Čína

15. novembra 2011

Medzi najväčších porušovateľov náboženskej slobody vo svete patrí Čína, Saudská Arábia, Barma (Mjanmarsko), Severná Kórea, Irán, Eritrea, Sudán a Uzbekistan.
Vo svojej správe o náboženskej slobode za rok 2010 to konštatuje americké ministerstvo zahraničia. Správa menuje ďalších desať štátov, ktoré náboženskú slobodu dostatočne nechránia. Patrí sem Afganistan, Egypt, Irak, Nigéria, Pakistan, Rusko, Tadžikistan, Turkménsko, Venezuela a Vietnam.
Spojené štáty v týchto krajinách zaznamenali „aktívne štátne represálie, násilie voči náboženským skupinám, zákony trestajúce odpadlíctvo, rúhanie a antisemitizmus”. Šéfka diplomacie USA Hillary Clintonová v tejto súvislosti pochválila Turecko, ktoré podľa nej prijalo dôležité opatrenia na zlepšenie náboženskej tolerancie. V Európe správa konštatuje protimoslimské a antisemitské nálady.
Slovensko podľa Spojených štátov vo všeobecnosti rešpektuje slobodu vierovyznania a tento stav sa počas sledovaného obdobia nezmenil. Správa hovorí, že za prvých deväť mesiacov 2010 nezaznamenali potláčanie náboženských slobôd, vyskytlo sa však niekoľko prípadov diskriminácie na základe vierovyznania. aktualne.centrum.sk/

Vo Francúzsku sa nesmú nosiť burky

25. mája 2011

Od 10. apríla platí vo Francúzsku zákaz zakrývania tváre na verejnosti. Tento zákaz sa týka najmä nosenia moslimských buriek. Od roku 2004 je zakázané nosenie nápadných náboženských symbolov, medzi ktoré patrí aj hidžáb (moslimský odev, ktorý nezahaľuje tvár) v školách. V Francúzsku žije cca 5 miliónov moslimov. Z toho asi 1900 žien nosí burku (zakrýva celú tvár) alebo nikáb (zakrýva tvár okrem očí). Policajti podľa inštrukcií požiadajú ženy, ktoré majú zahalenú tvár (v burke alebo v nikábe), aby si závoj zložili, aby mohli overiť ich identitu. Ak odmietnu, nebudú im ho môcť násilne zložiť, ale len ich odviesť na policajnú stanicu. Ženám hrozí za zakrývanie tváre pokuta do výšky 150 eur alebo školenie o občianstve. Zákaz buriek na verejnosti začína platiť v čase, keď moslimov vo Francúzsku hnevajú vládni politici aj diskusiou o sekularizme, ktorá sa zvrhla na diskusiu o islame.

Demonštrácie v Afganistane vyvolal spálený Korán

18. mája 2011

V Afganistane sa šíria demonštrácie, pri ktorých už zahynuli desiatky ľudí. Medzi obeťami je aj sedem zahraničných pracovníkov OSN. O život prišli v meste Mazáre Šaríf, kde rozvášnený dav napadol budovu svetovej organizácie. Dvoch príslušníkov personálu sťali.
Príčinou násilia je spálenie svätej knihy moslimov, Koránu, príslušníkmi malej americkej kresťanskej sekty pod vedením pastora Terryho Jonesa. Ten sa tým vyhrážal už vlani v septembri, nakoniec to uskutočnil 20. marca. Po niekoľkých dňoch sa tento čin stal rozbuškou násilností v moslimskom Afganistane.
Afganský prezident Hamíd Karzaj sa obrátil na americký Kongres, aby odsúdil pálenie Koránu a zabránil, aby sa to opakovalo. Prezident Obama vyhlásil, že ničenie posvätnej knihy je neprípustné, ale zároveň odsúdil násilie, ktoré po ňom nasledovalo.

Pápež: Židia nie sú zodpovední za Ježišovu smrť

11. mája 2011

Pápež Benedikt XVI. vydal novú knihu. Venuje sa v nej azda najkontroverznejšej téme a to Ježišovej smrti. V knihe, ktorá vyšla 10. marca, odmietol myšlienku, že by Židia ako celok mohli byť zodpovední za smrť Ježiša Krista. Benedikt XVI. prostredníctvom biblických a teologických analýz vysvetľuje, prečo nie sú v Biblii nijaké dôkazy na tvrdenie, že by bol židovský národ ako celok zodpovedný za Ježišovu smrť. Opačné tvrdenia boli po stáročia používané ako ospravedlnenie pre prenasledovanie Židov.
Židovskí učenci hovoria, že podrobný rozbor evanjelií pápežom je významným krokom vpred a že jeho argumenty môžu pomôcť v boji proti antisemitizmu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu chválil „odvahu” pápeža za napísanie knihy.
Katolícka cirkev sa touto otázkou zaoberala už v roku 1965. Vatikán vydal dokument pod názvom Nostra Aetate. V dokumente sa už vtedy písalo, že židovský ľud ako celok nemôže za smrť Ježiša ani v tej dobe, ani dnes. Benedikt s týmto dokumentom plne súhlasí a vo svojej novej knihe ho rozvádza.
Nová publikácia Benedikta XVI. bola predstavená v Sala Stampa, v tlačovom stredisku Svätej stolice. Jej úplný názov znie „Ježiš Nazaretský – od vstupu do Jeruzalema po vzkriesenie”.

Cirkevná daň má prispieť k odluke cirkvi od štátu

4. mája 2011

Strana SaS navrhuje, aby namiesto štátu cirkvi financovali veriaci – cez tzv. asignačnú daň. Ak by ju presadila, ľudia by sa mohli rozhodnúť, ktorej cirkvi pošlú jedno percento zo svojich daní. „Pre katolícku cirkev je neprijateľný model cirkevnej dane,” vyhlásil bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Povinná platba by totiž mohla odplašiť farníkov, ktorí by sa jej platenia zbavili, ak by z cirkvi vystúpili.
Naopak, podľa sociologičky Silvie Porubänovej by cirkevná daň ukázala, koľko je na Slovensku skutočných katolíkov. „Ak niekto sa hlási k tomu, že je praktizujúci katolík, tak by malo byť samozrejmé, že sa nevzpiera ani tejto povinnosti. Skutočne by sa ukázalo, do akej miery sme katolíckym národom,” myslí si Porubänová. Sčítanie ľudu, ktoré sa chystá aj tento rok, podľa nej totiž nedáva presné údaje, keďže sa k náboženstvu hlásia aj ľudia, ktorí ho nepraktizujú.
Štát poskytuje cirkvám financie na prevádzku ich ústredí či platy duchovných. Tento rok ich podporí sumou 37,2 milióna eur. Najviac peňazí dostáva najväčšia – rímskokatolícka cirkev, ku ktorej sa formálne hlási zhruba 70 percent Slovákov.
Registrované cirkvi v Nemecku od roku 1803 vyberajú daň od členov svojej farnosti na základe štátnych zoznamov, kde sú uvedení platcovia daní. Výšku si určujú samotné spolkové krajiny. Každý člen cirkvi má možnosť kedykoľvek ukončiť svoje členstvo, a tým ukončiť povinnosť platiť cirkevnú daň.
V Taliansku sú cirkvi financované asignáciou z daní. Každý, kto odvádza dane z príjmu, môže poslať určité percento z dane – v súčasnosti 0,8 percenta – niektorej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti. Peniaze občanov, ktorí odmietnu prispievať niektorej z cirkví, štát použije na sociálne účely.

Mesiáš z Tel Avivu predpovedá apokalypsu na rok 2012

27. apríla 2011

Tridsaťjedenročný prisťahovalec z Ruska s blond vlasmi, v sandáloch, vysedáva na trhovisku v Tel Avive presvedčený o tom, že je mesiášom, napísala agentúra AFP. „Pred 14 mesiacmi som bol chlap ako ostatní, potom ma ale v Betleheme uštipol had a odvtedy vidím Boha,” hovorí a popisuje svoju smrť i zmŕtvychvstanie. Pre okoloidúcich má ale naliehavú výzvu – majú počítať s tým, že apokalypsa nastane v roku 2012. Je bežné, že pod ťarchou dojmov prepadajú návštevníci svätých miest halucináciám a premietajú sa do biblických postáv. „Rozvinie sa u nich psychóza alebo hystéria,” hovorí znalec jeruzalemských syndrómov psychiater Grigory Kac. Príznaky netrvajú dlho.

Preklad Biblie rozšírený do ďalších krajín

20. apríla 2011

Wikliffova spoločnosť, ktorá sa venuje prekladu Biblie do rôznych jazykov sveta rozširuje svoju prácu do ďalších dvoch oblastí. Ide o krajiny, v ktorých kresťania tvoria menšinu, a to približne 0,02 percent z celkového počtu obyvateľstva. Rozšírenie práce do týchto miest označil riaditeľ spoločnosti Bruce Smith za „jednu z najťažších snáh v histórii Wikliffovej spoločnosti.” Následne dodal: „Evanjelium sa tam nesmie otvorene kázať a Písmo Sväté čítať. Hranice sú zatvorené, ale čo je dôležité, srdcia ľudí sú otvorené.” Názov oblastí nemôže byť medializovaný z bezpečnostných dôvodov. Je však známe, že ide o moslimské krajiny so silnou Islamskou vládou, kde je kresťanstvo zakázané a veriaci sú prenasledovaní vlastnou rodinou a susedmi. Wikliffovu spoločnosť založilo v r. 1967 niekoľko kresťanov s cieľom priniesť Božie Slovo „každému jazyku a každému srdcu na svete.”

Krstenie v rieke Jordán je ohrozené, pretože je už príliš špinavý

18. novembra 2010

JERUZALEM. Izrael by najradšej zakázal náboženským pútnikom kúpanie v rieke Jordán na mieste, kde bol údajne pokrstený Ježiš Kristus. Biblický tok sa časom premenil na stoku a izraelské ministerstvo zdravotníctva sa obáva, že znečistenie rieky už je nebezpečné pre ľudské zdravie. Odborníci sa teraz chystajú na dôkladnejšie testy vody. Informoval o tom český server idnes.cz. Izraelské úrady dokonca posvätné miesto dočasne úplne uzavreli. Odborníci sa tak mohli pustiť do odoberania dostatočných vzoriek vody. Predbežné testy nedávno ukázali vysokú hladinu surových splaškov a poľnohospodárskych chemikálií, píše denník The Guardian na svojom webe. Zatiaľ čo prístup k dôležitému miestu pre kresťanov, kde pôsobil Ján Krstiteľ, z izraelskej strany obmedzovala tabuľa hlásiaca znečistenie vody a ozbrojená eskorta, na jordánskej strane rieky kúpania chtivým veriacim nič nebránilo. Rozhodnutie ministerstva zdravotníctva rozhnevalo aj izraelské ministerstvo pre cestovný ruch. Krajina totiž investovala asi dva milióny dolárov do obnovy miesta, a naopak sa tam snaží prilákať ešte viac veriacich (ročne ich tam príde asi stotisíc).

Z katolíckej cirkvi odchádza rekordný počet Rakúšanov

11. novembra 2010

Po škandále okolo zneužívania detí kňazmi by v roku 2010 podľa očakávania mohlo v Rakúsku vystúpiť z rímskokatolíckej cirkvi rekordných 100-tisíc ľudí. Uviedli to rakúske noviny Der Standard. Za prvých šesť mesiacov tohto roka opustilo rímskokatolícku cirkev približne 57-tisíc ľudí, denník s odvolaním sa na údaje štátnych úradov. Za celý rok 2009 pritom cirkev zaznamenala vystúpenie 53 216 veriacich. Hovorca viedenského kardinála Christopha Schönborna, ktorý zverejní oficiálne údaje v januári 2011, sa zatiaľ k správe nevyjadril

Skupinu satanistov odsúdili za kanibalistické vraždy

4. novembra 2010

RUSKO. Skupinu ruských satanistov odsúdili v meste Jaroslavľ za zavraždenie štyroch mladých ľudí a zjedenie častí ich tiel. Vynesené tresty sa pohybujú od ôsmich po 20-ročné väzenie. Informoval o tom v júli 2010 denník Moskovskij Komsomolec. Podľa vyšetrovania šesť obžalovaných prilákalo v auguste 2008 štyroch 17-ročných tínedžerov na miestnu stavbu a v rámci satanistického rituálu ich brutálne dobodali na smrť. Niektoré orgány obetí zjedli. Satanistická skupina sa nazývala „synovia Lucifera“ a vraždy boli súčasťou prijímacieho rituálu nových členov. Keďže útočníci v čase útoku ešte nemali 18 rokov, nedostali doživotné tresty. Ďalšieho člena skupiny taktiež usvedčili z vraždy, umiestnili ho však do psychiatrického ústavu.

Luteráni sa ospravedlnili za prenasledovanie Anabaptistov v 16. storočí

28. októbra 2010

Globálna Luteránska rada v Nemecku sa oficiálne ospravedlnila sa za svoje prenasledovanie Anabaptistov v 16. storočí – náboženských reformátorov, ktorých potomkovia zahŕňajú Mennonitov, Moravských bratov, Huteritov, Habánov a ktorých učenie hlboko ovplyvnilo aj zakladateľov Baptistov, či Adventistov siedmeho dňa. Počas bohoslužby pokánia 22. júla, Rada Luteránskej svetovej federácie (LWF) hlasovala jednomyseľne v prospech formálneho ospravedlnenia, ktoré vyjadruje „hlbokú ľútosť a smútok“ za prenasledovanie v minulosti, a žiada odpustenie od Boha i od rodiny Anabaptistov. Anabaptisti, ktorých názov znamená „krstiť znovu“, (odtiaľ Novokrstenci) zdôrazňovali krst ponorením pre kresťanov ako verejné vyjadrenie viery a prijatie do spoločenstva veriacich – radikálne odlišne od vtedajšej bežnej praxe krstiť malé deti. Anabaptisti boli tiež raní zástancovia odluky cirkvi od štátu, náboženskej slobody a ospravedlnenia z viery. Tvárou v tvár prenasledovaniu ako od protestantov, tak aj od katolíkov v Európe, mnohí z nich našili útočisko v Amerike. Ako uviedol server EthicsDaily.com, bohoslužba pokánia, ktorá sa konala v Stuttgarte v Nemecku, nastala pri príležitosti 450. výročia augsburského vyznania, definujúceho luteránsky vieroučný text, po troch desaťročiach rozhovorov o zmierení ktoré prebiehali od roku 1980.

Evanjelický pastor dostal nápad spáliť výtlačky islamskej posvätnej knihy Korán…

21. októbra 2010

Terry Jones, pastor floridskej evanjelickej cirkvi Dove World Outreach Center, vyzval na spálenie moslimskej svätej knihy na pamiatku tých, „ktorí boli 11. septembra 2001 brutálne zavraždení“. „Musíme vyslať jasný signál radikálnemu islamu,“ vyhlásil pastor. Proti plánovanému kroku sa konali protesty v Afganistane, Indonézii a na iných miestach. Americký minister spravodlivosti Eric Holder považuje tento nápad za hlúpy a nebezpečný. Americké veľvyslanectvo v Kábule vydalo vyhlásenie, v ktorom plány rovnako odsúdilo. Jones je autorom knihy Islam pochádza od diabla (Islam is of the Devil). Jonesove plány vzbudili rozhorčené reakcie náboženských predstaviteľov aj politikov celého sveta. Pálenie koránu odsúdila aj napríklad nemecká kancelárka Angela Merkelová alebo herečka Angelina Joli.